21.12.10

Вавилонський полон

Драматичною подією в біблійній історії Ізраїлю стало захоплення вавилонянами Юдеї, зруйнування Єрусалиму та масова депортація  юдеїв у Вавилон на початку 6 століття до н.е. Внаслідок масової депортації розпочався новий період історії євреїв, відомий як вавилонський полон.

Цікавим є дослідження кількості жителів Юдеї, депортованих в Месопотамію. В другій Книзі Царів в  главі 25 розповідається про десять тисяч вигнанців, які були ув'язнені та виселені в 597 р. до н.е. Проте в книзі пророка Єремії в главі 52 вказується значно менше число - 4600 вигнанців, а саме: 3023 вигнанці у 597 році, 832 вигнанці у 586 році та 745 вигнанців у 582 році до н.е. Які ж дані є більш точнішими?

Вавилонські хроніки від 597 року до н.е. згадують лише захоплення в полон царя Юдеї та отримання великої данини. Про виселення інших людей не згадується. Хроніки від 586 та 582 роки не збереглись. То скільки ж було виселено жителів Юдеї?


Розповідь книги пророка Єремії виглядає більш точнішою. Лише тут згадується про третій похід вавилонян на Юдею у 582 році до н.е. У цьому році були розгромлені Аммон та Моав, сусіди Юдеї. Тому захоплення частини жителів Юдеї під час цього походу є дуже правдоподібним. Автор цього уривку з книги Єремії користувався якимось вавилонськими хроніками. Або хотів створити враження, що користується документами, тому вказував точні числа. Натомість розповідь другої Книги Царів містить приблизні заокруглені числа. Ці дві розповіді про депортацію могли бути написані незалежно одна від одної або розповідь книги Царів написана на основі розповіді книги пророка Єремії. Натомість, важко уявити, щоб автор глави 52 книги Єремії, маючи перед собою розповідь другої Книги Царів про 10 тис. вигнанців, свідомо занизив кількість депортованих юдеїв. Тому більш точнішою кількістю виселених мешканців Юдеї є саме дані книги пророка Єремії, а саме: 4 600 полонених мешканців. 

Археологи оцінюють загальну кількість мешканців Юдеї того часу близько 100 тис. чоловік. Шляхом простого обрахунку можемо стверджувати, що депортовано було не більше 5% жителів країни. Частина втекла у Єгипет, а більшість залишилась. Це повністю узгоджується з результатами археологічних досліджень Юдеї нововавилонського періоду. Головний висновок археологів - життя продовжувалось, люди жили своїм життям, як і раніше. Ця подія не була настільки масштабною та трагічною, як прийнято вважати.

В книзі Ездри розповідається про 50 тис. юдеїв, які повернулись з полону в середині 5 ст. до н.е. Дається більш-менш детальний перелік тих, хто повернувся на батьківщину предків. Виникає запитання, як це можливо? Депортували 4600 жителів. Через 150 років проживання у Месопотамії частина нащадків цих вигнанців мала б асимілюватись, частина вирішила б не повертатись. Звідки 50 тис. нащадків? Ми можемо припустити, що автор цього уривку з книги Ездри перебільшив число тих, хто повернувся, але настільки! 

Можливо у Месопотамії проживали нащадки інших депортованих евреїв? Адже вавилонський полон був не єдиним в історії євреїв. В кінці 8 ст. до н.е. відбулась інша масова депортація жителів Ізраїлю та Юдеї у Месопотамію - ассирійський полон.

Згідно анналів ассирійського царя Тіглатпаласара ІІІ у 732 році до н.е. він здійснив похід в Палестину, під час якого захопив північну частину Ізраїльського царства. Було депортовано 13 500 жителів північного Ізраїлю. 
У 722 році ассирійський цар Саргон ІІ захопив Самарію та депортував 27 280 жителів міста. 
У 701 році ассирійський цар Синаххериб здійснив похід в Палестину, в ході якого напав на Юдею, зруйнував велику кількість міст та депортував 200 150 жителів Юдеї (згідно його анналів). Це число є явно завищеним, в усій Юдеї на той час не було такої кількості мешканців. Але археологічні дані показують картину майже повного спустошення Юдеї після цього походу. Тому число депортованих мало б бути дуже великим.

В підсумку аннали ассирійських царів дають підстави стверджувати, що в кінці 8 ст. до н.е. з Ізраїлю та Юдеї було депортовано не менше 50 тис. мешканців, що більш ніж в десять разів перевищує кількість депортованих у Вавилон юдеїв на початку 6 ст. до н.е. Прийнято вважати, що всі ці вигнанці швидко асимілювались і щезли, не залишивши ніякого сліду. Таке припущення можливе. Але, якщо ми припускаємо, що з 4600 вавилонських вигнанців повернулось 50 000 нащадків, як ми можемо стверджувати, що з 50 000 ассирійських вигнанців не залишилось і сліду? Більша кількість депортованих дасть більшу кількість нащадків. Тому з великою долею ймовірності можна стверджувати, що єврейська діаспора появилась у Месопотамії вже в кінці 8 ст. до н.е. та існувала на протязі багатьох століть.

Для того, щоб якимось чином підтвердити це припущення, необхідно знайти сліди еврейських вигнанців в Ассирії. Але цим ми займемось вже у наступній розповіді "Вигнанці в Ассирії".
     

4 коментарі:

 1. Спасибо, очень интересно.
  А к моменту возвращения из плена, сколько примерно человек в Иудее проживало?

  ВідповістиВидалити
 2. Анонім25.12.10, 11:55

  Після зруйнування Єрусалиму та Юдеї кількість населення різко скоротилось, приблизно в 2-3 рази. Основна частина населення Юдеї нововавилонського періоду проживала в північній частині, в землі Веніамина. Основні міста того часу: Міцпа, Бет-Ел, Гів'он, Гів'а. Але біля 500 року до н.е. (вже у персидський період) внаслідок невідомих нам подій міста землі Веніамина були зруйновані, серед них Бет-Ел та Гів'он. Столиця з Міцпи була перенесена в Рамат Рахель. Основні міста персидського часу: Рамат Рахель, Єрусалим, Міцпа, Небу Самвіл (пророк Самуїл), Ен-Геді, Єрихон, Гезер. Але ці міста були дуже маленькими, неукріпленими. При поверненні вигнанців в середині 5 ст. населення Юдеї складало біля 30 тис. жителів.
  Але повернення вигнанців в середині 5 ст. не залишили жодного сліду в археологічних даних. Населення не збільшилось, археологічних знахідок не збільшилось. Населення Єрусалиму почало зростати лише в 3 ст. до н.е. Знаменита стіна Неємії була відбудована лише в 2 ст. до н.е.

  ВідповістиВидалити
 3. Спасибо,Тарас, занятно.

  ВідповістиВидалити
 4. Анонім29.12.10, 21:17

  Цікавого навіть більше, ніж Ви можете собі уявити. Але на все свій час...

  ВідповістиВидалити